Prihvatanje rane udaje kao romske tradicije je stereotip, jer razlozi koji pre svega utiču na to su siromaštvo, nedostupnost obrazovanja i zdravstvene zaštite, život u patrijahalnim porodicama.
Romska ženska mreža Srbije već dugi niz godina ukazuju na ovaj problem, pokušavajući da ukažu nadležnim institucijama na neophodnost da se bave dečjim brakom na multi sektorski način.
Lokalna zajednica (jedinica lokalne samouprave) je mesto na kome se krše prava dece i gde se štite njihova prava. Jedinice lokalne samouprave imaju snažan potencijal da nacionalne politike implementiraju na način koji je prilagođen lokalnom kontekstu, kao i da razvijaju sopstvene, svom kontekstu prilagođene lokalne politike i rešenja, u okviru svojih izvornih nadležnosti.
Značaj multi sektorske saradnje je ogroman zbog činjenice da romska deca, posebno devojčice, su u velikom riziku od dečjih brakova kako zbog siromaštva i diskriminacije,tako i neadekvatnog institucionalnog postupanja u slučajevima kada se sklapaju dečji brakovi u romskoj populaciji
U tom cilju je urađen Vodič „Lokalna podrška za okončanje dečjih brakova u Srbiji” a nastao kao rezultat aktivnosti sprovedenih kroz Projekat „LOKALNA PODRŠKA ZA OKONČANJE DEČJIH BRAKOVA U SRBIJI” podržan od strane Ignite Philantropy- Projektne aktivnosti traju od 1. februara 2024. do 10.oktobra 2024. U projektu učestvuju, pored Bibije Romskog ženskog centra, i organizacije iz Romske ženske mreže Srbije: NVO TERNIPE iz Pirota, NVO LERO iz Leskovca, Savez udruženja Roma zapadne Srbije iz Šapca, NVO Uspešne Romkinje iz Kostolca.
Vodič je zasnovan na iskustvima i naučenim lekcijama kroz realizovanih 40 individualnih planova podrške porodici/deci u cilju preveniranja dečijih brakova u romskoj zajednici. Nastao je kao rezultat razvijanja plana podrške detetu/porodici u kojoj imamo dečiji brak ili postoji mogućnost dečjeg braka.
Cilj ovog Vodiča je u boljem povezivanju lokalnih romskih organizacija, institucija i lokalne samouprave u preveniranju dečjeg braka. Potvrđen je značaj i uspešnost multi disciplinarnog pristupa detetu i porodici, kao i to da se planskim pristupom, zasnovanim na participativnosti različitih učesnika, i uz korišćenje različitih lokalnih resursa, mogu u kratkom vremenskom intervalu postići značajne pozitivne promene i efekti na preveniranju dečjeg braka.
AGENDA:
12.00-12.15 Predstavljanje projekta „Lokalna podrška za okončanje dečjih brakova u Srbiji”, Slavica Vasić Mitrović, Bibija romski ženski centar
12.15-12.45 Predstavljanje Vodiča za efikasnu podršku u slučaju dečjih brakova na lokalnom nivou i primeri dobre prakse u 5 lokalnih samourpava u Srbiji Gordana Stevanović Govedarica, ekspertkinja
12.45-13.10 Primeri dobre prakse, Pirot, Leskovac, Šabac, Beograd
13.10-13-30 Diskusija
Takođe, govorila je i Nina Mitić, pomoćnica Ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.