Romski ženski centar
Romano džuvljano centro
B I B I J A
Opis poslova (ToR) za angažovanje agencije za razvijanje i promociju video sadržaja (4) o Romskim ženama i devojčicama u svrhe podizanja svesti o decjim brakovima, rušenja mitova i zabluda, zagovaranja saradnje između aktera i institucija za efektivnu prevenciju i otklanjanje prakse.
Projekat “Romski ženski aktivizam u zaštiti romskih devojaka i devojčica od nasilja uzrokovanog dečijim brakovima”
Podržan od strane: UN Trust Fund-a od 1. oktobra 2023. do 30. septembra 2026.
Izvođenje projekta u opštinanama i gradovima: Pirot, Bujanovac, Vranje, Kostolac, Zrenjanin, Pančevo, Žabalj, Leskovac, Kruševac, Zvezdara (Beograd)
Romkinje u zemljama Balkana su jedna od najugroženijih društvenih grupa, sa najmanjim procentom obrazovanja, zapošljavanja, pristupa zdravstvenoj zaštiti, itd. I pored brojnih napora civilnog sektora, donatora i država unapređenje položaja Romkinja ide sporo usled začaranog kruga siromaštva i diskriminacije, u kome se nalaze. Jedan od elemenata tog začaranog kruga su i rani, prisilni I dečiji brakovi.
Romska ženska mreža je usmerena na ukidanje prakse dečijih brakovova koji su prisutni u romskoj zajednici. Činjenica je da se dečiji brakovi dešavaju i među opštom populacijom u Srbiji, često među siromašnijim stanovništvom i u ruralnim predelima, ali je ova praksa, ipak, veoma zastupljena u romskim zajednicama, gde se, na osnovu podataka iz UNICEF-ovog MIKS istraživanja, više od polovine devojčica udaje pre navršene 18. godine života.
Na osnovu rezultata Istraživanje o rasprostranjenosti dečijih brakova u Srbiji, koje je sprovela ženska Romska mreža ( 2021 godine), sprovedeno na uzorku od, 1485 ispitanica, 1358 ispitanica je u brak stupilo između 18. i 25. godine (45%), dok je njih 143 (5%) u brak stupilo nakon navršenih 25 godina. Ispitanica koja je najstarija stupila u bračnu/vanbračnu zajednicu tada je imala 36 godina. Od ukupnog broja ispitanica, 1443 živi u bračnoj zajednici (48%), 1011 u vanbračnoj zajednici (34%), 217 je razvedeno (7%), 199 je udovica (7%), 113 je samo (4%), a preostala 31 ispitanica (1%) je rekla da je u vezi/verena ili neudata.
Navedeni rezultati ukazuju da značajan broj Romkinja nisu stupile u rani dečiji prinudni brak već u uzrastu starijem od 18 godina. Ovaj podatak je značajan upravo u cilju identifikacije životnih okolnosti i socijalnog okruženja koje je doprinelo da u bračnu/ vanbračnu zajednicu stupe kao punoletne osobe. Identifikaciju ključnih tačaka koje su doprinela da u bračnu/vanbračnu zajednicu stupe kao punoletne će nam ukazati koji su to značajni činioci koji su doprineli da romska devojčica ne stupi u dečji brak.
Opšti cilj projekta jeste smanjiti Smanjiti zastupljenost dečjih brakova u romskoj zajednici u Srbiji, zaštiti ljudska prava romskih devojčica
Ovaj projekat je adresiran na romsku zajednicu, predstavnike instutucija, kao i Romkinje aktivisktinje, kako bi sveobuhvatno delovao na uzroke i posledice dečijih brakova. U našoj theoriji promene koristimo interescionalni pristup po kome ukazujemo na različite problema sa kojima se Romkinje susreću, posebno one koje su žrtve dečijih brakova. Kako svi stakholderi, koji su ujedno i naše ciljne grupe, imaju uticaj na živote mladih Romkinja i dodatno ih diskriminišu zbog položaja u kome se nalaze, u ovom projeku dobijaju ulugu nosioca promena, i od njih očekujemo da utiču i na ostale u svom okruženju.
U okviru aktivnosti 2.3 i 4.4: Razvijanje i promocija dva medijska sаdržaja sa fokusom na Romske adolescentkinje i zajednicu u svrhe podizanja svesti o decjim brakovima, razotkrivanje mitova, naglasavanje participacije i liderstva Romskih adolescentkinja u borbi protiv decjih brakova; Razvijanje i promocija dva medijska sadrzaja u svrhe podizanja svesti, suprotstavljanju zabludama o decjim brakovima i zagovaranja saradnje između članova zajednice i drzavnih institucija za efektivnu prevenciju i bavljenje problemom decjih brakova. Angazovana agencija treba da izradi po 2 video sadrzaja na gore navedene aktivnosti u dogovoru sa projektnom menadžerkom.
Neophodne kompetencije:
- Obrazovanje iz oblasti medija ili drustvenih nauka
- Relevantno iskustvo u oblasti kreiranja medijskih sadržaja u svrhe podizanja svesti, suprotstavljanju zabludama o dečjim brakovima i zagovaranja saradnje između članova zajednice i drzavnih institucija za efektivnu prevenciju i bavljenje problemom dečjih brakova (dostaviti minimum 2 video rada)
- Iskustvo u sprovođenju komunikacijskih kampanja, poželjno u oblasti razvojnih projekata i sprovođenja politika u oblasti ljudskih prava
Finansijska ponuda:
– U okviru aktivnosti 2.3. izrada 2 video sadržaja finansijska ponuda u maksimalnom iznosu do 66.500,00 dinara.
– U okviru aktivnosti 4.4. izrada 2 video sadržaja finansijska ponuda u maksimalnom iznosu do 66.500,00 dinara.
Angažovana agencija će realizovati aktivnost 25. avgusta do 31. septembra 2024. godine
Molimo Vas da nam prilikom prijave dostavite portfolio sa finansijskom ponudom.
Sve aplikacije pristigle do 16.08.2024. godine do 15:00 časova biće razmatrane.
Sve aplikacije treba da budu dostavljene putem e-mail: rzc@bibija.org.rs
Hvala Vam na zainteresovanosti i učešću!
Beograd, 09.08.2024. godine